Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

LOKOMOTYWĄ PO WIEDZĘ

Utworzono dnia 17.03.2022

Gminny Ośrodek Kultury w Kobielach Wielkich jest beneficjentem i partnerem programu realizowanego przez Łódzki Dom Kultury „Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego”. Edycja 2022.

Grupa uczestników: 20 osób (dzieci i młodzież w wieku 7-14 lat).

Partnerami są: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi oraz Instytut Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej oraz 32 instytucje kultury województwa łódzkiego.

Realizacja obejmuje program edukacyjny w formie warsztatów oraz udział w konkursie. Termin realizacji: kwiecień-grudzień 2022.

ŁDK zapewnia: koordynację i opiekę merytoryczną nad całością projektu, materiały i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia zajęć, sfinansowanie transportu grup i honorariów instruktorów prowadzących warsztaty, działania informacyjno-promocyjne.

Wszystkie działania merytoryczne projektu ukierunkowane będą na stworzenie POKAZU MODY EKOLOGICZNEJ „ECO FASHION”. Uczestnikom projektu dostarczona będzie wiedza i umiejętności uwzględniające ekologiczny charakter pracy artystycznej. I tak, adresaci zadania będą uczestniczyć w 4 typach warsztatów,

w trakcie których wykorzystane będą materiały z recyklingu

i upcyklingu do wykonania ekologicznych strojów do POKAZU MODY EKOLOGICZNEJ „ECO FASHION”. Finałem projektu będzie prezentacja interaktywnego POKAZU MODY EKOLOGICZNEJ „ECO FASHION” z udziałem odbiorców projektu i publiczności pokazu.

Projekt obejmie realizację 4 typów warsztatów, które bazują na idei zrównoważonego zarządzania zasobami środowiska, każdy warsztat poprzedzony zostanie prezentacją/prelekcją dotyczącą tego, czym jest ekologia, w jakim celu dbamy
o środowisko naturalne i oszczędzamy energię, czym jest segregacja odpadów i czemu ona służy (pojęcia recyklingu
i upcyklingu), jakie nawyki trzeba w sobie wykształcić, abyśmy mogli o sobie powiedzieć, że dbamy o środowisko
i rozumiemy zagrożenia, jakie niesie za sobą nadmierny konsumpcjonizm, degradacja ekosystemów, czym jest efekt cieplarniany, nadmierny wyrąb lasów, erozja gleby itd. i co robić, aby ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, zapobiec powstawaniu odpadów i jak je zagospodarować i dlaczego warto zastanowić się zanim coś wyrzucimy – jedzenie, odzież, papierowe pudełko….

„Lokomotywą po wiedzę – Eco Fashion – projekt ekologiczno-artystyczny dla dzieci
z województwa łódzkiego”

to również konkurs: W projekcie zrealizowany będzie 1 konkurs w 2 kategoriach:

  1. kategoria na najlepszy strój ekologiczny pokazu mody ekologicznej „ECO FASHION”.
  2. kategoria na najlepszy pokaz mody ekologicznej „ECO FASHION”

Konkursy na prace zainspirowane warsztatami skierowany będzie do uczestników zajęć praktycznych (warsztatów). Najlepsze prace w konkursie w 2 kategoriach zostaną nagrodzone za I, II, III miejsce przez Jury konkursu  nagrodami rzeczowymi oraz wyróżnieniami.

Poniższa oferta spotkań i warsztatów stanowi pełen program edukacyjny w ramach naszego projektu:

  1. TKANINA 1: WARSZTAT Z PROJEKTOWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (partner: Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi)

Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z metodami konstruowania ubiorów z materiałów odzyskanych: odzieży używanej, papieru, tektury, tkanin, włókien, patyczków od lodów, czasopism itd. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu recyclingowi.

Prowadzenie: przedstawiciel ASP.

  1. TKANINA 2: WARSZTAT Z PRAKTYCZNEGO WYKONYWANIA UBIORÓW Z SUROWCÓW ODZYSKANYCH (partner: Politechnika Łódzka).

Uczestnicy warsztatów stworzą ubiory z pozyskanej odzieży używanej, fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii
i dodatków krawieckich zapewnionych przez Łódzki Dom Kultury oraz przyniesionych przez uczestników warsztatów z domu, jako „rzeczy do wyrzucenia”. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu upcyklingowi. Wykorzystywane także będą materiały naturalne: trawa, słoma, wiklina, włókna konopne, liście, gałęzie.

Prowadzenie: przedstawiciel PŁ.

  1. TKANINA 3: WARSZTAT Z TWORZENIA MODOWYCH AKCESORIÓW EKOLOGICZNYCH (Łódzki Dom Kultury) Uczestnicy warsztatów modowe akcesoria ekologiczne poznają tajniki wykonania np. nakryć głowy, toreb, plecaków, obuwia, biżuterii z fragmentów tkanin, filcu, pasmanterii i dodatków krawieckich zapewnionych przez Łódzki Dom Kultury oraz przyniesionych przez uczestników warsztatów z domu, jako „rzeczy do wyrzucenia” lub pozyskanych w sklepach z odzieżą używaną, naklejając je bądź przyszywając do tkaniny lub kartonu. Użyte materiały poddane zostaną fizycznemu upcyklingowi.

Prowadzący: Julita Pierzchała, realizatorka warsztatów ekologiczno-plastycznych z wieloletnim doświadczeniem.

Głównym materiałem do pracy warsztatowej będą materiały wtórne, odpady typu: odzież używana, opakowania, czasopisma, złom, słoma, drewno, resztki tkanin, koronek, pasmanterii, papieru, tektury, itp.

  1. WARSZTAT/PRELEKCJA O IDEI ZRÓWNOWAŻONEGO ZARZĄDZANIA ZASOBAMI ŚRODOWISKA (partner: przedstawiciele organizacji i fundacji ekologicznych: Liga Ochrony Przyrody, Fundacja Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Towarzystwo na rzecz Ziemi, Polski Klub Ekologiczny itp).

Na warsztatach/prelekcjach ich uczestnicy dowiedzą się od praktyków zaangażowanych od lat w działania proekologiczne o wszystkich najważniejszych aspektach ochrony środowiska.  Dzieci i opiekunowie uczestniczący
w projekcie będą miały zadanie by zaprosić na warsztat/prelekcję jak najwięcej osób: rodziców, dziadków, kolegów
i koleżanki ze szkoły. Wykład/prelekcja stanie się wtedy wydarzeniem lokalnym.

Prowadzenie: przedstawiciele w/w organizacji i fundacji ekologicznych.

Warsztaty/prelekcje prowadzone będą na terenie ośrodków kultury/bibliotek partnerów projektu.

  1. WIZYTA W CENTRALNYM MUZEUM WŁÓKIENNICTWA W ŁODZI

Wizyta uczestników warsztatów w Centralnym Muzeum Włókiennictwa ma na celu pokazanie im naturalnych form wytwarzania tkanin oraz pokazanie zrealizowanych już kolekcji oraz indywidualnych strojów, które oparte są na idei recyklingu lub wykorzystania surowców naturalnych w ekologicznej produkcji odzieży.

Prowadzenie: pracownik Działu Edukacji CMW.

Logo Gminnego Ośrodka Kultury i Spotu w Kobielach Wielkich

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Sierpień 2022
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 21

W poprzednim tygodniu: 68

W tym miesiącu: 89

W poprzednim miesiącu: 214

Wszystkich: 10968