Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Posłowie XIII OKL "O Pióro Reymonta"

Utworzono dnia 17.12.2020

Mili Państwo GOKiS wydał książkę z pracami nagrodzonymi w XIII OKL „O Pióro Reymonta”. Laureaci niebawem otrzymają – przesłane pocztą – dyplomy i właśnie owe książki. Poniżej zamieszczamy jurorskie podsumowanie konkursu. W imieniu komisji oceniającej posłowie przygotowała Przewodnicząca Pani Ewa Bartoń.

 

"Szanowni Państwo!

 

Po raz kolejny mogłam być jurorem w konkursie literackim ,,O Pióro Reymonta"  zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Kobielach Wielkich i oczywiście mieć przyjemność czytania nadesłanych przez Państwa prac.

Po pierwsze wszystkich nas - pracujących w komisji konkursowej jak i organizatora konkursu- bardzo  cieszy to, że przysłane prace pochodzą z wielu różnych regionów naszego kraju, z każdego województwa. To dowód na to, iż konkurs ma zasięg ogólnopolski.

 Komisja poddała ocenie 64 utwory. Autorami kilku z nich byli młodzi twórcy w wieku 12 - 17 lat. Była to pierwsza edycja tego konkursu adresowana nie tylko do dorosłych, ale
i również do młodzieży. Tym najmłodszym literatom należą się szczególne słowa uznania za to, że w tych czasach, w których tak trudno zmobilizować młodzież do czytania, oni piszą, rozwijają swój talent i po prostu chcą, by ich twórczość ujrzała światło dzienne.

   Po drugie chciałam skierować do Państwa kilka słów związanych z oceną prac.             Przede wszystkim jesteśmy wierni zasadom określonym w regulaminie. Z uwagi na to, że jest to już XIII edycja konkursu, mamy wypracowaną skalę porównawczą ocenianych prac,  
a dotyczącą: wartości merytorycznej, poziomu literackiego (treści, rozwinięcia tematu, doboru materiału, wartości uniwersalnych, zastosowania właściwej formy wypowiedzi, kompozycji, zasobu słownictwa, poprawności językowej, innych błędów np. niezgodności czasu wynikającej z kontekstu), oryginalności i wiedzy - często historycznej.

  Biorąc pod uwagę zapisy regulaminowe i powyższe  wskaźniki doszliśmy do wniosku, że ogólnie są one na poziomie dobrym. Dosyć duża była rozpiętość tematyczna i ramy czasowe nadesłanych prac.

            Najczęściej wybieraliście Państwo formę wspomnień połączonych z elementami opowiadania. Były również opisy obrzędów i tradycji, prace o charakterze refleksyjnym dotyczące problemów współczesnej wsi, relacje, dzienniki, formy łączące prozę z poezją. Dominowała polszczyzna ogólna, ale zdarzały się też utwory pisane gwarą. Do pełnego zrozumienia niektórych publikacji potrzebne było nam odświeżenie wiedzy i faktów historycznych.

W wielu przypadkach merytoryka prac zaskakiwała. Lektura ta uświadomiła nam ( po raz kolejny) jak bogata jest przeszłość kulturowa polskiej wsi. Różnorodność tradycji, zwyczajów, obrzędów, etc. czyni ją naprawdę wyjątkową.

Wybór  nagrodzonych prac był trudny. W kilku przypadkach nasze zdania bardzo się różniły. Ostateczny wynik został zamieszczony w protokole pokonkursowym. Wspólnie zdecydowaliśmy, że nie przyznamy Nagrody Głównej. Powodem było to, że najlepsze prace prezentowały wyrównany poziom - ze względu na przyjęte kryteria oceniania. Nie można było wybrać tej najlepszej - byłoby to krzywdzące wobec innych.  

Z całego serca gratulujemy laureatom. Żałujemy, że nie możemy uhonorować wszystkich uczestników za ich twórczość. Dziękujemy jeszcze raz wszystkim za udział
i życzymy dalszych sukcesów literackich.

Z wyrazami szacunku -

w imieniu  swoim i członków komisji  -

Ewa Bartoń"

 

ZAŁĄCZNIKI:

Załącznik

Utworzono dnia 17.12.2020, 18:07

Logo Gminnego Ośrodka Kultury i Spotu w Kobielach Wielkich

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 164

W poprzednim tygodniu: 228

W tym miesiącu: 715

W poprzednim miesiącu: 763

Wszystkich: 16946